У селищі Нові Стрілища буде споруджено пам’ятник Миколі Лебедю

Дата: 03.01.2020 16:27

Новострілищанська селищна рада надала офіційний дозвіл на спорудження памятника видатного уродженця Нових Стрілищ, провідного діяча Організації українських націоналістів і Української Головної Визвольної Ради Миколи Лебедя на території Новострілищанської ОТГ, а саме в селищі Нові Стрілища, по вулиці Шевченка, біля Новострілищанського ліцею імені Миколи Лебедя (земельна ділянка, кадастровий номер 4621555900:03:003:0080).

Фото без описуЗустріч з цього приводу відбулась 02 січня 2020 року у Новострілищанській об’єднаній територіальній громаді. У зустрічі взяла участь селищний голова Новострілищанської ОТГ Галина Козяр, голова ГО «Громадський комітет для вшанування пам’яті українських героїв  Олександр Ворона, член правління ГО Роман Лопушанський, архітектор, лауреат Шевченківської премії Орест Скоп, скульптор Роман Кикта. Учасники обгрунтували доцільність спорудження памятника Миколи Лебедя, обговорили місце спорудження та узгодили деталі його встановлення.

Фото без описуТакий памятник Героя, розміщений в центрі культурно-громадського простору Нових Стрілищ біля ліцею, який носить імя Миколи Лебедя, гідно завершить вже сформований меморіально-монументальний комплекс та буде у центрі уваги мешканців і гостей громади.

Фото без описуГолова громади Галина Козяр висловила щиру вдячність, Комітету вшанування героїв, за участь та внесок у вирішенні цього надзвичайно важливого питання.

Фото без описуНагадаємо, Лебедь Микола (всевдоніми- Максим Рубай, Олег, Ігор, Ярополк, Вільний, Марко та ін.) – політичний діяч, учасник визвольних змагань 1940-1950-х рр.

Народився 24.11.1910 року в селищі Нові Стрілища. Випускник Академічної гімназії у Львові. Активний Організатор націоналістичних молодіжних груп на західноукраїнських землях. Член пластового куреня «Лісові чорти». Організатор і керівник Юнацтва Організації українських націоналістів (ОУН) у Галичині у 1930-1932 рр., керівник підпільних вишколів Юнацтва ОУН у Карпатах. Звязковий між Крайовою екзекутивою ОУН та Проводом українських націоналістів за кордоном (1932-1934 рр.). Організатор замаху на міністра внутрішніх справ Польщі Б.Пєрацького у 1934 р. Заерештований у Німеччині, за наказом Г.Гіммлера був виданий Польщі як політичний злочинець. На Варшавському процесі 1935-1936 років засуджений до смертної кари, заміненої довічним тюремним увязненням.

З початком Другої світової війни 5 вересня 1939 р. втік під час конвоювання. Учасник 2-го Великого збору ОУН (р) у Кракові (квітень 1941 р.), обраний заступником Голови проводу С.Бандери. У липні 1941 року призначений Міністром державної безпеки Українського державного правління під проводом Я. Стецька. У зв’язку із арештом С. Бандери німецькою окупаційною адміністрацією, у 1941-1943 роках був урядуючим провідником ОУН (р).

Організатор протигітлерівського руху Опору в Україні. Організатор і керівник 3-х конференцій ОУН (вересень 1941 р., квітень 1942 р., лютий 1943 р.). Уповноважений до переговорів з польською Армією Крайового (АК) щодо спільної боротьби проти гітлерівців (1941-1943 рр.). Учасник 3-го Великого збору ОУН самостійників-державників (ОУН СД), очолив Головну раду ОУН і Референтуру зовнішніх звязків при Проводі ОУН СД (1943-1944 рр.). Відіграв важливу роль у формуванні Української повстанської армії ОУН (р).

Учасник Великого збору Української головної визвольної ради (УГВР) у липні  1944 р., обраний Генеральним секретарем Генерального секретаріату закордонних справ УГВР. Уповноважений УГВР для встановлення контактів із представниками західних союзників. Вів дипломатичну роботу в Італії (1945-1947 рр.), Німеччині (1947-1949 рр.), США (від грудня 1949 р.).

Член Закордонних частин ОУН (1946-1948 рр.). Керівник науково-дослідницького центру «Протолог» у Нью-Йорку (США; 1952-1974 рр.), заступник голови Центру (1982-1985 рр.), член Ради директорів (від 1974 р.). Член управи Українськоготовариства закордонних студій у Мюнхені (ФРН; 1956-1991 рр.) і Видавничого комітету «Літопис УПА» у Торонто (Канада; від 1975 р.).

Автор першої монографії про УПА «Українська повстанська армія» (Рим, 1946 р.; Нью-Йорк, 1987 р.), численних статей та доповідей з історії української визвольної боротьби. Співпрацівників журналу «Сучасність».

Помер 19.07.1998 р. у м. Пітсбург (США). Похований на українському цвинтарі св. ап. Андрія в м. Бавнд-Брук поблизу Нью-Йорка, шт. Нью-Джерсі (США).

Як видатний діяч українського визвольного руху 1930х-1950х років та визначний політичний діяч, який понад 50 років визначно представляв перед вільним світом справу окупованої комуністичною Росією, але не упокореної України, найвизначніший уродженець Нових Стрілищ Микола Лебедь заслуговує на спорудження величного пам’ятника на рідній землі, де він зростав і ставав українцем, де надихався на боротьбу за Українську Самостійну Соборну Державу.